Персональний захист (форс)

Блокування (Marking)

У персональному захисту блокуючий відповідальний за те, щоб запобігти пасу розкидуючого в певну, зазвичай більшу, частину поля.

Команді слід узгодити об’єкт, або об’єкти на кожній стороні поля (наприклад, ліс на одній стороні поля і озеро на інший) або використовувати звичайні терміни “Home” і “Away”, які розуміють гравці будь-якої країни.

Блокуючий оголошує форс (Force), наприклад “Форс Ліс”, це означає, що він дозволить розкидуючому кидати тільки в цю сторону поля. Для цього він встане на 45 градусів до розкидуючого, лицем стоячи до лісу. Решта захисників розуміють, що швидше за все пас піде в відкриту сторону і будуть захищатися відповідно.

Відповідальність блокуючого – не дати кинути розкидуючому в протилежну сторону форсу. Якщо розкидуючий надурить форс, то далі швидше за все пройдуть 2-3 легких паси нападаючої команди поспіль, оскільки інші захисники впевнені, що форс НЕ буде прокинуто і тримають гравців з іншого боку. Тому, дуже важливо, щоб форс НЕ прокинули!

Тактики

Якщо не обумовлено заздалегідь, то напрямок форсу вибирає блокуючий, підбігаючи до розкидуючого. Керуватися при цьому треба певними факторами.

Форс центр (Force middle):
розкидаючий завжди витісняється в центр, цей форс дозволяє не дати нападаючій команді пройти вздовж лінії ауту декількома швидкими пасами.
Форс Аут (Force line, Trap):
розкидаючий завжди витісняється до найближчої бокової лінії. Ця тактика використовується проти слабких розкидуючих, оскільки завжди залишається мало місця для кидків, диск часто буде відлітати в аут. Недолік цієї тактики в тому, що хороші розкидуючі закинуть диск в зону 1-2 швидкими пасами.
Форс в певну сторону (Force to a particular side):
Форс завжди в певну сторону, незалежно від того, де стоїть розкидуючий. В такому форсі складно помилитися блокуючому і захисникам, не треба замислюватися в який бік витісняти і з якого боку блокувати. Недоліки у цієї тактики такі ж, як і у форс аут.
Форс Вітер (Force wind):
розкидати завжди витісняється проти вітру. Ця тактика також ефективна проти слабких розкидуючих.
Пастка для першого (Trap for one):
Перший розкидуючий витісняється до найближчої бокової лінії, після цього, змінюється захист на іншу заздалегідь запланований. Ця тактика ускладнює перший пас, але позбавляє від недоліків форс аут.
Форс прямо (Force up):
У цій тактиці блокуючий стоїть спиною до зони, яку захищає, навпроти розкидуючого. Зазвичай такий форс використовується на пару секунд (потім вибирається форс, який використовувався до цього, або заздалегідь обумовлений командою), щоб запобігти швидкому далекому пасу (наприклад, закидування в зону), або проти слабких розкидуючих. Недолік – велике навантаження на захисників.

Поради

Блокування – активний процес, не пасивний. Блокуючий повинен реагувати на рухи розкидуючого і якомога більше ускладнювати йому кидок (в ідеалі збити). Чим старанніше блокуючий працює і краще блокує, тим простіше захищатися іншим захисникам. Нижче поради, які допоможуть вам краще блокувати гравця:
Стійте на носках:
Ви повинні реагувати на рухи розкидуючого і переміщатися дуже швидко, це не можливо зробити, якщо ви будете стояти на повній стопі. Спробуйте нахилитися трохи вперед, так у вас вийде набагато швидше балансувати і рухатися.
Тримайте вашу вагу низько:
Присядьте вниз, або хоча б трохи зігніть коліна, це дозволить вам краще балансувати і блокувати кидки знизу …
Тримайте свої руки низько:
Це також допоможе краще балансувати. Звичайно, якщо ви намагайтеся блокувати верхній кидок, то одну руку краще підняти вгору. Зазвичай рука з боку форс знаходиться внизу, тому що набагато складніше кинути хороший кидок верхом.
Вчіться читати обманні рухи:
Багато розкидуючих роблять обманні рухи, навіть коли не збираються кидати. Якщо ви навчитеся їх розпізнавати, то ви не будете смикатися на ці рухи і не дозволите прокинути сторону. Звичайно набагато простіше, якщо ви знаєте розкидуючого, тому що всі люди постійно роблять одні й ті ж обманні рухи.
Не блокуйте кидок у відкритій стороні:
Це не ваша робота блокувати відкриту сторону. Це завдання інших захисників. Якщо ви дозволите розкидуючому кинути диск у закриту сторону, надмірно активно блокуючи відкриту сторону, то ви підведете всю команду – захист буде зламано.
Кричіть “Ап!” голосно, коли розкидуючий кинув диск:
Це дозволить захисникам швидко озирнутися і подивитися, де диск, якщо вони його не бачили в момент кидка. Якщо зроблений дальній кидок (хак), то кричіть “Аааап !!” протяжно, щоб найдальші захисники почули, змогли побачити і збити цей диск.
Прямий форс:
Є кілька моментів в грі, коли форс в одну зі сторін краще не використовувати. Наприклад, якщо після хака нападник зловив диск перед зоною, в зоні є ще один нападник, а захисник не встиг змінити позицію на потрібну, краще встати прямо навпроти розкидуючого і ускладнювати кидок якомога довше. Краще встати в 1-2 метрах від розкидає, щоб добре бачити диск. Цей форс краще використовувати кілька секунд, поки захисники не перегрупуються.
Запобігання хаку:
У грі трапляються моменти, коли ти розумієш, що розкидуючий буде кидати хак. У цьому випадку також краще змінити форс на прямий, стежити за кожним обманним рухом, намагатися ускладнити хак якомога довше, навіть ціною короткого пасу в одну зі сторін. Більшість гравців кидають хак бекхенд, тому сторону бекхенд блокуйте сильніше. Через кілька секунд, коли небезпека хака пройде, необхідно поставити нормальний форс.
Очі і Підказки з бокової лінії:
Очима обманювати досить складно, тому можна дивитися в очі розкидуючому і зрозуміти, що зараз він кине певний пас і на секунду заблокувати його. Дуже корисні підказки своїх гравців, які стоять на бровці. Наприклад почувши “No break!”, Треба постаратися якомога сильніше утримати форс, або при “Strike!” змінити його на секунду!
Опіка здалеку:
опікаючому гравцеві дозволено стояти на відстані диска від розкидуючого, але не завжди вигідно стояти так близько. Проти слабких розкидуючих краще стояти якомога ближче, але проти сильних, особливо якщо вони люблять кидати inside-out, краще встати на відстань близько метра. Перевага цього – у вас буде додатковий момент часу, щоб встигнути збити диск за той час, поки він пролітає цей метр, також при такому блоці вам не зможуть оголосити фол за збитий диск. У цього способу є звичайно і недоліки, наприклад, розкидуючий буде без зусиль кидати будь-який кидок у відкриту сторону, оскільки на нього ніхто не тисне.
Страйк (Strike):
Страйк відбувається, коли блокуючий тимчасово змінює напрямок форсу. Є кілька моментів в грі, коли це може бути корисним. – Коли рахунок доходить до 8-9, розкидуючий буде або кидати на будь-якого відкритого гравця в відкриту сторону, або хак в зону. Треба змінити форс, щоб закрити нападаючих. – Другий момент – коли гравець нападу один відкривається на пас (захисник відстав), свій з бровки кричить “Strike”, щоб блокуючий закрив сторону на 1-2 секунди. “Strike” треба оголошувати дуже уважно, оскільки в закритій стороні теж можуть бути нападники і більш небезпечний пас може піти їм!