Історія алтимату

Історія алтимату англійською мовою:

Багато історичних фотографій: https://www.flickr.com/photos/joeseidler/albums/72157632589671906

Першими, хто почав грати в алтимат, були учні школи Коламбія (Columbia High School). Спочатку це був лише спосіб приємного проведення часу. Восени 1967 року Джоел Сільвер запропонував сформувати команду фризбістів. Ця пропозиція була схвалена, а потім відкладена. Суперечки про фризбі тривали довгий час, залишаючись при цьому досить несерйозними. Однак, в 1968 році були організовані регулярні гри. Саме цей рік і вважається роком винаходу алтимату.

Перші правила (1970, 1973) дозволяли бігати з диском і включали лінії боротьби за диск і положення поза грою. Але з часом Сільвер, Хеллрінг і Хайнс почали змінювати правила. Поступово виключили біг з диском і положення поза грою, були встановлені правила для захисту. Будучи не в змозі вдало визначити поняття порушення, вони згадали фразу одного гравця, сенс якої тепер визначає фол: «Фол – будь-яка дія, достатня для того, щоб викликати гнів твого опонента». Що в кінцевому підсумку і призвело до того, що зараз називається Дух Гри.

Влітку 1970 року група молодших учнів Коламбії – включаючи Саммерса, Ларрі Шіндель, Ірва Калба і ін., відомих також як Richmond Avenue Gang (RAG) – запросили команду CHS (TheColumbiaHighSchoolVarsityFrisbeeSquad) зіграти з ними. RAG програли 47-28, проте ігри цих команд тривали до кінця літа. Так був започаткований щорічний матч на честь Дня подяки між командою Коламбії і її випускниками – ця традиція існує і до цього дня. Гравці RAG розіслали правила в багато інших шкіл на півночі Нью-Джерсі, пропонуючи їм створювати свої власні алтимат команди. Millburn High School відгукнулися на цю пропозицію і 7 листопада 1970 року відбулася перша міжшкільна гра: Millburn проти більш досвідчених Columbia. CHS виграли 43-10 на своїй стоянці для автомобілів. Гру висвітлювали Newark Evening News (колишня Каламбіан). До моменту відкриття конференції New Jersey Frisbee навесні 1971 року його налічувала 5 команд: Columbia, Dumont, Mill-burn, Mountain (зараз West Orange), і Nutley. «Ми хотіли поширити гру по всьому світу» – сказав Саммерс, згадуючи 24-годинну поїздку на міжнародний турнір фрісбі в Upper Peninsula, Mich. «Ми доносили до людей істину як проповідники». Саммерс і його послідовники були попередниками цілого покоління молоді, які проводили кожен уїк-енд в поїздках – бідні, брудні й голодні. Тим часом випускники Columbia організовували команди в своїх коледжах і університетах. Хайнс влаштувався в Princeton, Лейвант заснував команду в університеті Yale, а Саммерс – команду Tufts. Перше змагання між коледжами (Rutgers проти Princeton) відбулося 6 листопада 1972 року на 103-ту річницю першої футбольної гри між коледжами на тому ж місці в університетському містечку Rutgers New Brunswick. Ця гра і повторний матч роком пізніше були єдиними іграми між коледжами за всю кар’єру Хайнса. Хайнс домовився, щоб гру показали по центральному телебаченню, а коментатором був відомий Джим Баутон – колишній нападник команди Yankees. «Це було дуже захоплююче», – сказав Хайнс. «Я був знервований і дуже серйозно думав про перемогу. Це була неймовірно рівна гра, від початку до кінця, і Баутон був дуже здивований: яка все ж хороша була ця гра – Алтимат ».

Перший організований турнір, Національний Університетський Чемпіонат, відбувся 25-го квітня 1975. Вісім команд взяли участь на турнірі в Єльському університеті. Університет Rutgers виграв фінал проти Політехнічного інституту Rensselaer з рахунком 28-24. У 1976 Єльський турнір був розширений і перейменований в Національний Алтимат Чемпіонат Літаючої тарілки. Rutgers переміг знову. У 1975 алтимат був також введений в Світові Чемпіонати Літаючої тарілки.

Перший документальний фільм про Алтимат (1981)

У 1983 році був проведений перший Світовий Алтимат Чемпіонат в Gothenburg, Швеція. Європейські країни були представлені національними збірними. Дві клубних команди, представляючи США, виграли чоловічі і жіночі дивізіони, в категорії юніорів виграла збірна Фінляндії.

У 1989 алтимат був представлений як спорт під час Світових Ігор в Карлсруе, Західної Німеччини.

У 2001 алтимат був включений як спорт в Світових Іграх в Акіті, Японія, поряд з гольф диском.

WUCC 2002 у Гаваях був найбільшим чемпіонатом, з більш ніж 2300 гравців з 120 команд від 24 країн.

Історія створення літаючого диска

Існує кілька версій щодо того, як був винайдений диск. Але основна версія така: в кінці 19 століття Вільям Рассел Фрісбі став власником компанії, яку пізніше назвав своїм ім’ям Фрісбі Бейкінг Компані. Пироги цієї компанії продавалися разом з підносами, які за формою нагадували сучасні літаючі диски.

Ці пироги купували студенти Єльського університету, які і помітили, що ці підноси добре літають.

В кінці 40-х років ХХ століття в американському суспільстві була популярна тема невпізнаних літаючих об’єктів. Цим скористався Уолтер Фрідеріх Моррісон. Він придумав в 1948 році «літаючу тарілку», яка зовні нагадувала НЛО (фінансував захід Уоррен Франскайоні). Однак цей перший диск був невдалим. Після ряду удосконалень і експериментів тарілка із пластику, зроблена Моррісоном в 1955 році, стала непогано літати над землею і перетворилася в ходовий товар, а в 1957 з його згоди літаючі тарілки почали випускати під торговою маркою «Pluto Platter» компанії «Wham-O» в Сан-Габріелі. Патент на Frisbee ™ був виданий 30-ого вересня 1958р. Одна буква була навмисно змінена, щоб Frisbie Pie Company не могла висувати претензії на назву.

Уолтер Фрідеріх Моррісон помер у віці 90 років у своєму будинку в Монро, штат Юта, 9 лютого 2010 року.

Дивіться також:

Кидки: бекхендфорхендхаммер
Правила: 10 простих правилповні правила