Хаммер

Як кидати хаммер

Хаммер (hammer англ. молоток), мабуть, отримав своє ім’я від громових молотів, якими бився бог вікінгів Тор. Це високий, обвідний, перевернутий кидок.
Хаммер – спірний і ризикований кидок, бо він часто призводить до втрати диску і переходу володіння. Однак, якщо навчитися кидати його добре, це стане одним з корисних умінь. Спробуємо розібрати кидок по частинах. Як тільки елементи стануть зрозумілі, зберемо їх в цілісний рух.

Хват диску

Хват такий же, як при форхенді. Великий палець правої руки піднято вгору, як для того, щоб зловити машину. З таким положенням великого пальця одночасно робимо знак «Peace» (або «Victory») – вказівний і середній пальці випрямлені і трохи розведені. Це три пальці, які потрібні для форхенда.

Тримаємо руку долонею вгору. Беремо диск лівою рукою і тримаємо плоско, логотипом догори. Розміщуємо знак “Peace” під диск і заводимо великий палець вгору. Потрібно утримати диск цими трьома пальцями. Безіменний і мізинець притискаємо до зовнішньої сторони кромки диску.

Згинаємо середній палець в напрямку долоні, подушечка і верх пальця щільно притискають обід зсередини. Стискаємо диск. Притискаємо великий палець і натискаємо середнім пальцем на обід. Перший час хват буде здаватися дивним. Але це справа звички, і досить скоро диск комфортно ляже в руку.
Детальніше цей хват описаний в статті про форхенд, оскільки хват є ідентичним.

Стійка

Стоїмо лицем до приймаючого, трохи присівши, з ногами на ширині плечей. Підскакуємо якомога вище, і фіксуємо позицію приземлення. Півкроку вперед правою ногою. Десь так.

Тепер починається найцікавіше. Тримаємо диск вертикально по відношенню до землі. Тримайте його так, як ніби збираєтеся прорубати повітря прийомом карате.

Тепер піднімаємо його над плечем, до тих пір, поки вказівний палець не виявиться на рівні вуха. Лікоть повинен бути направленим ​​назовні, в сторону. Диск повинен бути чітко над плечем. Трохи схиляємо його до голови, так, що логотип зверху диску ледь дивився на точку між плечем і шиєю. Рука повинна бути зігнута так, ніби ви хочете поставити запитання.

Кидок кистю

Спочатку спробуємо кинути диск тільки за допомогою кисті. Спробуйте не задіювати руку. Диск не полетить далеко, але отримає хорошу закрутку, і це дуже важливо. Закрутка надає диску стабільність в повітрі.

Стоїмо в стійці, описаній вище. Згинаємо зап’ястя назад так, що диск практично торкався плеча. Це позиція “курок зведений”. Тепер сгинаємо зап’ястя вперед так, що верх руки став горизонтальним. Це позиція відпускання диска.

Хлисткий рух кистю від положення готовності до положення відпускання називається “закрутка кистю”. Це те, що надає диску обертальний момент.

Вправа 1: Закрутка кистю

Тримаючи руку нерухомо, качаємо кисть з диском вперед-назад між положеннями готовності і відпускання. Робимо це повільно і спостерігаємо за тим, щоб диск не бовтався з боку в бік під час руху вперед. Намагаємося весь час тримати постійний кут нахилу диску. Представляємо, ніби ми нарізаємо повітря скибками.

Згинаємо зап’ястя повністю вперед і повністю назад. Прискорюємо рух. Спостерігаємо, чи виходить не хитати диск. Тримаємо диск міцно.

Вправа 2: Кидок

Нехай приймаючий стане на відстані п’яти метрів. Щільніше захоплюємо диск і піднімаємо зап’ястя. Погляд спрямований на корпус приймаючого. Робимо хлисткий рух кистю, відкриваючи руку і дозволяючи диску полетіти до приймаючого. Повинно бути відчуття відриву диска від середнього пальця.

Диск сам провертається в повітрі під час польоту, змінюючи кут нахилу. Коли диск відривається від руки, він повинен бути майже вертикальним. Він розгорнеться до майже горизонтального положення, коли буде підлітати до приймаючого.

Повторюємо до тих пір, поки це не стане звичним. Звертаємо увагу на те, щоб використовувати тільки кисть, не задіюючи руку повністю. Відсуваємо приймаючого подалі, дивимося, наскільки далеко можна закинути диск без використання руки.
Чому диск просто падає на землю?
Щоб летіти, його потрібно закрутити. Якщо диск падає на землю або летить нестабільно, спробуйте швидше робити хлисткий рух кистю. Це додасть більше закручування.
Я роблю хлисткий рух зап’ястям, але диск все одно просто падає на землю. Чому?
Якщо диск перекошується під час руху зап’ястям, він не отримає аеродинамічності в момент відриву від руки. Практикуємо рух зап’ястям, звертаємо увагу на впевнене просування диска крізь повітря, як ножа по маслу. 
Чому диск летить прямо в землю?
Це відбувається, якщо занадто пізно відпускати диск. Відкриваємо долоню трохи раніше.
Чому диск летить прямо вгору?
Це відбувається, якщо занадто рано відпускати диск. Відкриваємо долоню трохи пізніше.
Чому диск летить вертикально? Чому він не випрямляється?
Якщо диск вертикально прорізає повітря, ви не надали йому потрібний кут нахилу. Спробуйте трохи нахилити його до голови, і зберігати цей кут під час замаху кистю.

Кидок всією рукою

Хлистким рухом кисті закручуємо диск для стабільного польоту; використання руки додасть силу для більш далеких кидків.

Стійка така ж – трохи присівши, лицем до приймаючого. Тримаємо диск над головою, лікоть спрямований назовні в сторону. Згинаємо зап’ястя назад, в позицію “зведеного курка”. Заводимо лікоть назад так, щоб відчувалося легке розтягнення в передній частині плеча. Це початкова позиція для того, щоб кидати хаммер.

Для того, щоб зробити кидок, спочатку трохи висуваємо лікоть, вгору і вперед. У той же час випрямляємо руку. Рука піде вперед по дузі, під час кистьового руху для закрутки диска. Коли рука повністю випрямлена, відпускаємо диск.

Вправа 1: Рух ліктем і рукою

Практикуємо рух без диска. Спостерігаємо за тим, щоб рух починався від ліктя. Це забезпечить повну залученість всієї руки в замаху.

Стежимо, щоб рука рухалася прямо. Вона починає рух над плечем, піднімаючись з ліктем. Потім випрямляється вперед і б’є, як атакуюча змія.

Точка відпускання диска знаходиться трохи вище рівня голови і прямо перед правим плечем. При відпуску, рука випрямлена і вказує на горизонт.

Практикуємо рух зі зростаючою швидкістю до тих пір, поки всі рухи не складуться в єдине. Потім пробуємо те саме, тримаючи диск.

Вправа 2: Кидок

Дивимося на приймаючого і робимо все те ж саме, але на цей раз відпускаємо диск. Для початку нехай приймаючий стоїть на відстані десяти метрів, потім поступово збільшуємо дистанцію.
Чому всі мої кидки знову перетворилися в кашу?Напевно, ви забули основи, тому що з’явилося надто багато речей, які потрібно одночасно проконтролювати. Якщо диск коливається в повітрі, летить дуже низько, занадто високо або вертикально – повертаємося назад до ізольованого кистьового кидка. Як тільки впевненість повернеться, поступово додаємо рух рукою. Починаємо повільно і дивимося, що відбувається з диском, поки він знаходиться в руці. Контролюємо постійний кут нахилу. Контролюємо щільність хвату і хлисткий рух кистю. Дивимося туди, куди направляємо диск.
Чому диск нестабільний в повітрі і падає на землю?Якщо диск в польоті нестабільний, контролюємо щільність хвату диска і пам’ятаємо про закручування кистю. Обидва ці елементи необхідні для додання обертання. Диск не буде летіти гладко, якщо його не закрутити.
Чому диск летить плоско і не повертає?
Якщо в момент відриву від руки диск майже горизонтальний, його складно направити в ціль, і він не полетить далеко. Тримаємо диск під більш вертикальним кутом.
Чому він не потрапляє до приймаючого?
Диск летить в напрямку, на який вказує рука, коли ми відпускаємо диск. Практикуємо в русі кидок, не відпускаючи диск, і дивимося, куди вказує рука. Дивимося туди, куди хочемо кинути диск, весь корпус дивиться в тому ж напрямку. Рука повинна випрямлятися прямо перед тілом, не перекошуючись ні в одну зі сторін. Тепер рука буде вказувати в напрямку приймаючого в момент відпускання диска.

Опорна нога

Одне з правил алтимату – фіксація опорної ноги, поки диск у вас в руках. Опорною ногою називається нога, яка повинна зберігати контакт з однією і тією ж точкою поверхні весь час, поки ви тримаєте диск.

Уявляємо собі, ніби одна нога потрапила в капкан. Можна крутитися навколо як завгодно, але ця нога повинна знаходитися на землі в одній і тій же точці. Спочатку це здається дивним, але правші використовують ліву ногу як опорну.

Чому? Під час гри ваш захисник буде намагатися блокувати ваші кидки. Потрібно буде навчитися кидати в обхід нього. Так як одна ступня постійно повинна торкатися землі в одній і тій же точці, єдиний спосіб піти від захисника – це робити випади в сторони і вперед-назад від нього. Коли правші обертаються на лівій нозі, вони можуть зробити випад набагато далі, ніж якби вони оберталися на правій нозі.

Ці випади також надають кидкам більшу силу. Коли крок додається до руху рукою і кистю, ви готові до кидка в грі.

Рух при кидку

Стійка. Стоїмо лицем до приймаючого, трохи присівши, рука піднята і трохи заведена назад, з диском готовим до кидка. Це стартова позиція. Це те, як потрібно стояти в грі, щоб бути готовим кинути хаммер.

Рух. Коли ви збираєтеся кидати, починайте з кроку вперед правою ногою. Робимо випад середньої довжини, який ще дозволяє стояти високо, але вже надає певний момент кидку. Тримаємо опорну ногу нерухомою. З кроком, робимо замах ліктем і кистю вгору і вперед, згинаємо зап’ястя. Звільняємо диск, коли нога ставиться на підлогу.

Вправа 1: випади

Починаємо з вихідного положення і опрацьовуємо кидковий рух з випадом. Знайдіть комфортну для вас довжину кроку.

Вправа 2: Синхронізація

Опрацьовуємо кидок і намагаємося робити хлисткий рух кистю одночасно із закінченням випаду. Відчуйте, коли цей рух відбувається занадто рано або занадто пізно. Занадто рано – і ви нестабільні, стоячи на одній нозі; постраждає точність. Занадто пізно, і ви втрачаєте момент, який додав випад; кидок буде не такий сильний. Практикуємося до тих пір, поки нога, лікоть і зап’ястя не підуть вперед єдиним рухом.

Вправа 3: Прицілювання

Повільно прокручуємо рух і застигаємо в момент, коли ви відпустили б диск. Подивіться на те, куди вказує рука з диском. Цей напрямок, в якому полетів би диск.

Обертаємося на опорній нозі і робимо випади в різних напрямках. Напрямок випаду визначає напрямок кидка. Після випаду подивіться, куди вказує права нога. Це той же напрямок, куди буде вказувати рука, і куди полетить диск.

Представляємо собі приймаючого, який біжить в різні місця. Щоб кинути в кожне з цих місць, рука повинна закінчити рух в цьому напрямку. Просуваємося до більш далеких кидків і кидків “на хід”.

Проблеми та їх рішення

Чому всі мої кидки знову перетворилися в кашу?Напевно, ви забули основи, тому що з’явилося надто багато речей, які потрібно одночасно проконтролювати. Якщо диск коливається в повітрі, летить дуже низько, занадто високо або вертикально – повертаємося назад до кидка без випаду. Як тільки впевненість повернеться, пробуємо додати випад. Починаємо повільно, спостерігаємо за тим, що відбувається з диском, поки він в руці. Переконуємося в тому, що він нахилений під постійним кутом. Перевіряємо міцність хвату і закручування кистю. Дивимося туди, куди хочемо направити диск.
Чому не вдаються кидки на хід?
Ключ до цих кидків – передбачення. Спостерігаємо за приймаючим, намагаємося відчути швидкість і напрямок його руху. Дивимося на точку поперед нього, і кидаємо туди. Кидаємо туди, де він виявиться, а не туди, де він зараз. Це називається “вести свого приймаючого” (leading your receiver). Починаємо з ближніх кидків і повільного пересуваємо приймаючого дальше від себе. Кидаємо диск йому на хід. Приймаючому легко прискоритися і зловити занадто далеко кинутий диск. Набагато складніше спіймати диск, кинутий назад, в протихід. Поступово збільшуємо дальність кидка і швидкість руху приймаючого.

Успіхів!