Форхенд

Як кидати форхенд (forehand, кидок внутрішньою частиною кисті)

Це хлисткий, швидкий кидок, який чудово виглядає з сторони. Рух при форхенді схожий на однойменний удар ракеткою в тенісі. Він називається “форхенд” (англ. Forehand , [фо: хенд]), тому що передня частина ( fore ) кисті ( hand ), або долоні, рухається вперед.

Як кидати форхенд: відео

Хват (як тримати диск)Відхиліть великий палець правої руки, ніби збираєтеся зупинити машину на дорозі. Тримайте його там і одночасно покажіть знак “peace” (відстовбурчені ще вказівний і середній пальці). Ось, ці три пальці і використовуються для кидка Форхенд.

Поверніть долоню вгору. Поверніть диск горизонтально логотипом догори і покладіть на підготовлену руку так, щоб знак “peace” виявився на внутрішній його стороні, а великий палець – на зовнішньої. У вас повинно вийти утримувати диск цими трьома пальцями.

Іншими двома пальцями (безіменний і мізинець), потрібно притримувати диск з зовнішньої строни кромки. 

Нахиліть середній палець до долоні так, щоб його кінчик і останні кілька сантиметрів упиралися у внутрішню сторону обода диска.

Вказівний палець при цьому притискається до середнього, щоб додати більшого контролю і сили для кидка.

Стисніть диск. Натисніть на диск великим пальцем, в той час як середній палець міцно притискає обід диска.

Спочатку такий хват буде здаватися трохи дивним і незручним. Це нормально. Ви звикнете, і незабаром диск влаштується зручно у вашій руці.

Нижче наведені два хвати (вид знизу диску):

1. Звичайний хват . Цей хват забезпечує більший контроль над диском, ніж силове захоплення, за рахунок меншої сили кидка.2. Силовий хват . При меншій точності кидка забезпечує найбільшу силу кидка.

Також, як і в бекхенді, немає єдиного правила, що зв’язує різні хвати з певними кидками.

Розташування тіла при кидку

Станьте обличчям до приймаючого, ноги трохи зігнуті й розставлені на ширину плечей. Підстрибніть якомога вище, а після приземлення збережіть позицію. Здійсніть половину кроку вперед правою ногою. Ось, приблизно так і треба стояти.

Тримайте диск праворуч. Лікоть знаходиться близько до тулуба, а передпліччя і диск горизонтальні.

Кидок кистю

Спробуйте кинути диск, використовуючи тільки зап’ястя. Тримайте поки плече і передпліччя на місці. Нехай диск не полетить далеко, зараз важливо задати йому обертання. Чим сильніше обертається диск, тим стабільніше його політ.

Нахиліть кисть назад так, щоб зворотна сторона долоні була якомога ближче до передпліччя. Слідкуйте, щоб диск залишався горизонтальним. На початку кидка рука повинна перебувати в цьому положенні. Назвемо його “зігнутим”.

Тепер зігніть кисть в протилежну сторону так, щоб великий палець був якомога ближче до препліччя. Переконайтеся, що диск все ще горизонтальний. У цьому положенні ваша рука повинна перебувати, коли ви відпускаєте диск. Його ми будемо називати “вільним”.

Рух руки з диском з з зігнутого положення у вільний надає обертання диску. Будемо називати цей рух “помахом”.

Вправа 1: Помахи кистю

Утримуючи плече і передпліччя на місці, робіть поступально-зворотні рухи кистю з диском із зігнутого положення у вільний і назад. Робіть це повільно і стежте, щоб диск був горизонтальним. Згинайте кисть повністю в обох напрямках. Змахніть кистю трохи швидше і переконайтеся, що все ще можете тримати диск горизонтально.

Вправа 2: Кидання диска

Встаньте на відстані близько п’яти метрів від приймаючого. Міцно візьміть диск і зігніть кисть. Дивіться на груди приймаючого. Змахніть кистю. В процесі її згинання, відпустіть диск, щоб він летів до приймаючого. Ви повинні відчувати, як диск зіскакує з середнього пальця.

Повторюйте це, поки не стане легко. Слідкуйте за тим, щоб тримати руку на місці, а кидки здійснювати кистю. Відійдіть далі від приймаючого і подивіться, як далеко ви можете кидати без використання плеча та передпліччя.
Проблеми та їх рішення
Чому диск похитався в повітрі і впав?
Щоб диск летів, йому потрібно швидко обертатися. Якщо він бовтається в повітрі, спробуйте смикнути кистю швидше. Це повинно забезпечити обертання.
Чому диск летить весь час по прямій вліво?
Якщо це трапляється, ви тримаєте диск занадто довго. Спробуйте відпускати його трохи раніше.
Чому диск при польоті повертає ліворуч?
Якщо диск йде наліво, значить зовнішня кромка диска була піднята під час кидка. Спробуйте тримати його горизонтально. Якщо проблема не зникне, спробуйте компенсувати це, опускаючи зовнішню кромку диска під час кидка. Почніть з зігнутою кистю і випрямляйте її так, щоб зовнішня кромка диска була ледь нахилена до землі.
Чому диск повертає направо?
Якщо диск йде направо, значить зовнішня кромка диска була направлена ​​до землі під час кидка. Постарайтеся тримати його горизонтально. Якщо проблема не вирішиться, спробуйте компенсувати це за допомогою нахилу зовнішньої кромки диска вгору під час кидка. Почніть з зігнутою кистю і випрямляйте її так, щоб зовнішня кромка диска була ледь піднята.

Кидок всією рукою

Помах зап’ястям надає диску обертання, що зберігає його стабільність. Використання всієї руки додасть силу для дальніх кидків.

Стійте, як і раніше, з ледь зігнутими колінами і лицем до приймаючого. Тримайте диск збоку, лікоть зігнутий і знаходиться приблизно в 15 см від тулуба. Рухайте руку назад так, щоб диск виявився ледь за вами і ви відчули невеликий натяг в плечі. Відхиліть кисть, тримаючи передпліччя та диск горизонтально. Це – стартова позиція для кидка форхенда. Можна починати.

Для кидка спочатку перемістіть лікоть вперед. Рука буде рухатися ледь ззаду. Перенесіть диск прямо вперед, зберігаючи його горизонтальне положення. Коли рука рухається вперед, змахніть кистю і відпустіть диск.

Вправа 1: Рух ліктем

Потренуйте рух, не відпускаючи диск. Слідкуйте за тим, щоб починати рух з ліктя. Це гарантує використання всієї руки і забезпечить її “хлисткий рух”.

Слідкуйте за тим, щоб диск рухався вперед по прямій. Постарайтеся уникнути його переміщення по дузі.

Тренуйте цей рух зі збільшенням швидкості, поки не досягнете одночасного забезпечення всіх умов.

Вправа 2: Кидання диска

Дивіться на приймаючого і робіть точно те саме, що і раніше, але тепер відпустіть диск. Починайте із кидків на 10 метрів і поступово збільшуйте дистанцію.
Проблеми та їх рішення
Чому диск весь час летить вліво?
Якщо диск летів горизонтально але вліво, постарайтеся відпускати його трохи раніше.
Чому він похитався і впав на землю?
Якщо диск бовтався, переконайтеся, що ви тримаєте його міцно і не забуваєте закручувати його помахом кисті. Якщо диск не закрутити достатньо, він не полетить прямо.
Чому диск при польоті повертає ліворуч?
Якщо диск йде наліво, значить зовнішня кромка диска була піднята під час кидка. Спробуйте тримати його горизонтально. Якщо проблема не зникне, спробуйте компенсувати це, опускаючи зовнішню кромку диску під час кидка. Почніть з зігнутою кистю і випрямляйте її так, щоб зовнішня кромка диска була злегка нахилена до землі.
Чому диск повертає направо?
Якщо диск йде направо, значить зовнішня кромка диска була направлена ​​до землі під час кидка. Постарайтеся тримати його горизонтально. Якщо проблема не вирішиться, спробуйте компенсацію за допомогою нахилу зовнішньої кромки диска вгору під час кидка. Почніть з зігнутою кистю і випрямляйте її так, щоб зовнішня кромка диска була ледь піднята.
Чому він летить вгору?
Якщо ваша рука піднімається при відпуску диска, диск полетить вгору замість того, щоб залишатися на рівні пояса. Спробуйте знову і зосередьтеся на тому, щоб тримати руку на рівні пояса протягом усього кидка.
Чому він летить в землю?
Якщо ваша рука опускається при відпусканні диска, диск полетить вниз замість того, щоб залишатися на рівні пояса. Спробуйте знову і зосередьтеся на тому, щоб тримати руку на рівні пояса протягом усього кидка. Також може виявитися корисним тримати погляд на грудях приймаючого.
Чому він не полетів до приймаючого?
Диск полетить в тому напрямку, в яке вказує рука в момент його відпускання. Потренуйте кидки без відпускання диска, стежачи за тим, куди вказує рука. Дивіться туди, куди хочете кинути і стежте за тим, щоб ваша грудна клітка була спрямована туди ж. Тепер ваша рука буде вказувати в напрямку приймаючого в момент відпускання диска.

Опорна нога

Одне з основних правил алтимату потребує тримати одну ногу на місці. Ця нога називається опорною, і її не можна прибирати з точки, на якій вона стояла, протягом всього часу, поки диск знаходиться у вас в руках.

Уявіть, що ваша нога потрапила в капкан. Ви можете обертатися скільки хочете, але одна нога буде знаходитися в одній і тій же точці. До речі, правші використовують ліву ногу в якості опорної, хоча це здається дивним спочатку.

Чому ліву? Під час гри перед вам буде знаходитися гравець, який буде намагатися перешкодити вам викинути диск. Вам треба навчитися прокидати диск через захисника. Оскільки одна нога повинна постійно перебувати в одній точці, єдиний спосіб відхилитися від вашого захисника – це зробити крок в сторону (вперед). Крокуючи правою ногою, можна відхилитися набагато далі, ніж лівою (пам’ятаєте, ми тримаємо диск правою рукою).

Переміщення тіла також додає силу кидкам. Коли ви додасте випади до рухів руки і зап’ястя, ви будете готові до кидків в грі.

Рух при кидку

Стійка. Стати обличчям до приймаючого, ноги зігніть в колінах, рука відведена назад з диском. Тепер ви в позиції “готовий”: так і треба стояти в грі перед кидком Форхенд.

Коли ви вирішите кинути, почніть з кроку правою ногою по діагоналі вперед. Рухайтеся якомога далі, але так, щоб було зручно зберігати баланс з нерухомою опорною ногою. Під час кроку зробіть помах рукою і відпустіть диск в момент, коли права нога торкається землі.

Вправа 1: Кроки

Почніть з позиції “готовий” і проведіть кидок. Подивіться, як далеко ви можете зробити крок без протягування ноги або відчуття втрати балансу.

Після установки ноги, зігніть коліно над гомілкою. Тренуйте цей випад, дивлячись на приймаючого.

Тепер вчіться рухати рукою під час кроку. У момент відпускання диска, лікоть повинен бути попереду вас, над зігнутим коліном.

Практикуйте, поки не зможете робити це, розмірковуючи про яку-небудь нісенітницю (наприклад, про те, в яке незручне становище ви потрапили вчора ввечері).

Вправа 2: Синхронізація

Проведіть кидок, намагаючись змахнути кистю в той же момент, коли коліно згинається. Зверніть увагу на відчуття, що виникає, коли помах проведений занадто рано або занадто пізно: в першому випадку ви будете нестабільні з однією ногою в повітрі, і точність кидка зменшиться, у другому ви втратите частину швидкості від кроку, і зробите кидок тільки рукою.

Тренуйтеся поки ваше коліно, передпліччя і кисть не будуть рухатися вперед разом.

Вправа 3: Прицілювання

Виконайте повільно рух і завмріть в точці, де б ви відпустили диск. Подивіться, куди вказує ваша рука – туди і полетить диск.

Обертайтеся на опорній нозі і робіть випади в різні боки. Напрямок кроку буде визначати напрямок кидка. Після того, як зробите крок, подивіться, куди вказує ваша права ступня – туди ж буде вказувати ваша рука і туди полетить диск.

Уявіть собі, що приймаючий переміщається в різні точки. Щоб кидати в кожну з цих точок, ваша рука повинна закінчувати рух, вказуючи в їхньому напрямку. Зробіть випад так, щоб ваша права ступня вказувала в тому напрямку, куди ви хочете кинути.

Попросіть приймаючого переміщатися в різні точки і перевірте, чи зможете кинути в них. Починайте з коротких кидків і стоячого приймаючого. Продовжуйте з більшою дальністю кидків і рухомим приймаючим.
Проблеми та їх рішення
Чому в мене знову перестало виходити? 
Можливо ви забули основи, тому що думаєте про багато нових речей. Якщо диск йде в бік, вібрує, летить надто високо або занадто низько, поверніться до відпрацювання руху тільки рукою і кистю. Коли повернеться точність, додайте крок. Почніть повільно і дивіться, що відбувається з диском, коли він у вас в руці. Слідкуйте, щоб він зберігав горизонтальне положення. Міцно тримайте диск і робіть “хлисток” кистю. Дивіться туди, куди повинен прилетіти диск.
Чому я не можу потрапити в приймаючого, який біжить? 
Для попадання по рухомій цілі потрібно кидати на випередження. Спостерігайте за ним, щоб оцінити його швидкість і напрямок. Дивіться в точку перед ним і кидайте туди. Кидайте туди, де він буде, а не туди, де він є. Це називається “пас на вибігання”. Почніть з коротких кидків приймаючому, який повільно біжить. Кидайте диск перед ним. Приймаючий легко може прискоритися і зловити диск, що летить далеко попереду. Але зловити диск, що летить за приймаючим, досить складно. Поступово збільшуйте дистанцію і швидкість приймаючого.

Ще одна техніка

Кидок по кроках

1. Спочатку потрібно навчитися правильно тримати диск. При форхенді середній і вказівний пальці лежать на внутрішній стороні диска, а великий палець – на зовнішній. Зазвичай середній і вказівний пальці лежать на внутрішній стороні обода диска, але новачкам може бути зручніше тримати диск, коли їх вказівний палець спрямований до центру диска. Другий хват дасть кращу точність, але це все за рахунок швидкості, довжини і сили кидка.

2. Другий крок – це правильна стійка. У алтиматі потрібно тримати опорну ногу на одному і тому ж місці. (Опорна – протилежна до кидаючої руки). І це краще відразу враховувати при вивченні нових кидків. Зі звичайної стійки зробіть один маленький крок в сторону руки, якою будете кидати диск. При цьому тримайте опорну ногу на одному і тому ж місці. Перенесіть вагу на неопорну ногу – це допоможе вам повертати своє тіло при кидку. Злегка нахиліться до вашої кидкової руки. Нехай ваш лікоть просто звисає донизу. Підніміть передпліччя паралельно землі і поверніть його так, щоб долоня була під кутом в 45 градусів між напрямом вперед і вашим кидають плечем.

3. Третій крок – скручування (кидок). Сила для кидка йде від усього тіла, а не тільки від долоні. Щоб отримати таку силу – скрутіть своє тіло: плече кидкової руки відведіть назад, подалі від цілі. Таке скручування має простягнутися через все ваше тіло: від ступень-колін і до плечей-голови. Рух для кидка – не тільки в кисті. І ще ви повинні відвести вашу руку назад: лікоть кидкової руки повинен трохи відійти назад, а вашу руку ви повинні повернути так, щоб передпліччя було паралельно стегнам. І так як розкручуватися потім ви теж будете всім тілом, у вас не буде великої амплітуди руху в якійсь певній точці. Ви повинні повертатися і розкручуватися так, щоб вам було зручно.

4. І останній крок – це відпускання диска. Скорочення, ви готові відпустити диск в русі як ніби б’ючи батогом. Все ваше тіло повинно прискоритися в момент розкручування, починаючи від ступень-колін і закінчуючи кидковою рукою. І поки тіло розкручується в зворотному порядку ви спрямовуєте цей рух в кидок через лікоть і кисть так, щоб в момент кидка ваше передпліччя повернулося навколо ліктя.

5. І самий-самий останній крок – це звичайно заняття. Кидайте !! Для когось форхенд – це друга натура, а для кого-то він вимагає багато часу для вивчення. Але коли ви нарешті будете повністю контролювати свій кидок – ви зрозумієте, що додали в свій альтимат арсенал ще одну безцінну зброю.

Хитрощі і застереження
Рух, коли тіло розкручується назад, намагається підняти ваше передпліччя догори. І, як ви напевно помітили, через це ви повертаєте диск в руці, кидаєте неточно, в різні боки, або в кінці кінців закидаєте його в небо. Якщо ви помітили за собою таке – зверніть увагу на нахил (передпліччя) у вашій стійці. Дозвольте передпліччю просто звисати вниз, ніби ближче до вертикальної лінії. Іншими словами, тримайте зовнішній край диска опущеним вниз. Це може здатися дивним або незвичайним, але, завдяки своєму обертанню, диск вирівняється паралельно з землею.

Іноді вам знадобиться надати додаткове обертання диску, для того щоб він летів довше і був стійким при вітрі. Щоб надати диску додаткове обертання закручуйте його від ліктя. І тоді при кидку буде здаватися, що ви обертаєте ліктем навколо диска.

Щоб додати сили кидку – більше скручуйтеся всім тілом, і набагато більше в плечах і трохи менше в лікті. Пробуйте додавати силу тільки після того, як будете чудово, впевнено і надійно кидати короткі кидки. Якщо ви відразу будете кидати сильно і важко, до того як відточите короткі паси, ваша техніка швидше за все постраждає і буде неправильною. І в результаті вам буде складно навіть просто кинути рівний форхенд.

Як навчитеся кидати рівний і прямий форхенд – можна буде переходити до вивчення інших способів кидання форхенду:

  • Inside Out forehand
  • Outside In forehand
  • High release forehand
  • Low release forehand