Бекхенд

Як кидати бекхенд (backhand, кидок зовнішньою частиною кисті)

Напевно ви знайомі з цим кидком, якщо літаючий диск хоч раз потрапляв вам в руки. Рух при бекхенді нагадує однойменний удар ракеткою в тенісі. Він названий бекхенд, оскільки при кидку вперед спрямована зовнішня частина кисті.

Як кидати бекхенд: відео

Хват диску (як тримати диск)

Помістіть великий палець зверху диска, решта пальців загніть під диск таким чином, щоб кінчики пальців упиралися у внутрішню сторону кромки диска. Якщо диск прибрати, то ваша рука повинна показати найпопулярніший знак автостопщиков. Стисніть диск міцніше.

Нижче наведені три найпопулярніших хвати:

1. Звичайний хват. Цей хват забезпечує більший контроль над диском, ніж силовий хват, за рахунок меншої сили кидка – кращий вибір для кидків на середню дистанцію.2. Split-fingers (розділивши пальці). Максимальний контроль над диском, але невелика сила кидка – підходить для коротких пасів, коли потрібно скоріше не кинути, а перекинути диск.3. Силовий хват. При меншій точності кидка забезпечує найбільшу силу кидка – краще захоплення для хаків (далеких кидків в зону).

Не існує “золотого правила” щодо того, які хвати використовувати, тому що Ви швидше за все будете їх міняти з ростом Ваших навичок. Деякі гравці використовують певні хвати для певних кидків, але це просто справа смаку.

Розташування тіла при кидку

Природне бажання стояти обличчям до людини, якій віддаєш пас, на жаль, призводить до сильного відхилення диска від цілі. Тому станьте боком, правим плечем у напрямку до людини, якій збираєтеся кинути диск. Диск тримайте на рівні пояса.

Розслабтеся. Подихайте. Злегка зігніть коліна. І посміхайтеся, адже це алтимат!

Кидок за допомогою зап’ястя

Спочатку спробуйте кинути диск, використовуючи тільки зап’ястя. Диск не полетить далеко, зате ви отримаєте уявлення про те, як його закрутити. Це важливо, оскільки саме обертання диска визначає його стабільність в польоті (тобто відсутність хитання)

Максимально зігніть кисть на себе таким чином, щоб диск торкався внутрішньої сторони руки. Диск тримайте паралельно землі. Під час кидка зап’ястя розпрямляється, і саме цей рух змушує диск обертатися.

Отже, ви готові до кидка. Ви стоїте, дивлячись на отримувача, а ваше тіло “дивиться” в сторону (положення “готовий”). Диск в горизонтальному положенні на рівні талії. Рука з диском під кутом 45 градусів в сторону отримувача. Кисть загнута і лікоть близько до тіла. Оскільки ви зараз працюєте тільки зап’ястям, постарайтеся не рухати іншим частинами руки.

Вправа 1

Зігніть і розпряміть зап’ястя, не випускаючи диск з руки. Повторіть цей рух кілька разів, звертаючи увагу на те, щоб диск залишався паралельним землі, а лікоть не рухався. Робіть цю вправу спочатку повільно, дивлячись на диск. Потім повторіть, дивлячись в сторону приймаючого.
Чому диск не залишається паралельним землі? Дальня кромка диска задирається вгору? Спробуйте сильніше затискати диск великим пальцем. Дальня кромка диска нахиляється вниз? Сильніше стисніть диск, він повинен вирівнятися .Повторіть вправу кілька разів, поки не відчуєте, що можете впевнено зберігати розташування диска паралельно землі.

Вправа 2

Нехай отримувач відійде на відстань 5 метрів від вас. Кистю порухайте диск вперед-назад, як у вправі 1. Переконайтеся, що ваша рука нерухома, а працює тільки зап’ястя. Коли будете готові, приблизно на півдорозі між крайніми положеннями кисті відпустіть диск.

Якщо диск долітає до приймаючого, повторіть вправу кілька разів, дивлячись не на диск, а на приймаючого. Продовжуйте до тих пір, поки не будете кидати настільки добре, що вам захочеться показати це своїй мамі. А потім повторіть ще кілька разів, тільки нехай тепер приймаючий відійде трохи подалі.
Чому диск не долітає до приймаючого? Якщо диск летить в потрібному напрямку, але недостатньо далеко, то спробуйте різкіше распрямляти зап’ястя. Начебто ви намагаєтеся скинути з пальців воду.
Чому диск наполегливо летить в землю? Якщо диск летить досить швидко, але в землю – спробуйте цілитися вище. Переконайтеся, що в момент кидка рука спрямована на приймаючого гравця, а не в землю.
Чому диск летить в небо?Якщо диск піднімається занадто високо – спробуйте цілитися нижче. Переконайтеся, що в момент кидка рука спрямована на приймаючого гравця, а не в небо.
Чому диск завалюється вліво? У польоті диск буде завертати вліво, якщо в момент кидка далека кромка диска була опущена вниз. Спробуйте при кидку дивитися на диск, щоб проконтролювати паралельність диска землі під час кидка. Якщо він і далі йде вліво, але ви вважаєте, що весь час тримаєте його паралельно землі, постарайтеся робити кидок, трохи задираючи дальню кромку диска. Якщо диск почне відлітати вправо, постарайтеся задирати дальню кромку трохи менше.
Чому диск завалюється вправо? У польоті диск буде завертати вправо, якщо в момент кидка далека кромка диска буде піднята вгору. Спробуйте при кидку дивитися на диск, щоб проконтролювати паралельність диска землі під час кидка. Якщо він все одно не летить прямо, а ви впевнені, що весь час тримаєте диск горизонтально, постарайтеся робити кидок, з злегка опущеною дальною кромкою диска. Якщо диск почне відлітати вліво, постарайтеся опускати дальню кромку трохи менше.

Кидок всією рукою

Коли ви відчуєте себе впевнено, кидаючи диск тільки кистю, спробуйте в такий спосіб кинути диск на 10, 20, 30 метрів. Ви помітите, що чим далі потрібно кинути диск, тим більше хочеться використовувати всю руку. У першій частині ми користувалися кистю для того, щоб домогтися обертання диска. Зараз ми будемо використовувати іншу частину руки щоб додати силу і дальність.

Як і раніше, станьте правим боком до приймаючого гравця. Поставте ноги на ширину плечей, коліна злегка зігніть. Відведіть руку з диском назад до рівня лівого плеча і зігніть кисть до себе.

Повільно ведіть диск навколо тіла до тих пір, поки рука повністю не випрямиться вправо. Намагайтеся весь час тримати диск паралельно землі. Не піднімайте і не опускайте руку – вона повинна весь час перебувати на одній висоті. Поступово під час руху диска навколо тіла, розпрямляйте зап’ястя. Коли рука повністю випрямиться, вона повинна бути спрямована на приймаючого. Кисть має відпустити диск.

Вправа 1

Не випускаючи диск з рук, потренуйте цей рух, збільшуючи швидкість. Тримайте диск паралельно землі. В кінці руху перевірте, чи рука спрямована на приймаючого.

Вправа 2

Коли набридне просто махати рукою, попросіть приймаючого відійти на відстань 10 метрів. Сфокусуйте погляд на грудях приймаючого. На середній швидкості рухайте рукою, як описано в попередній вправі, і безпосередньо перед тим, як рука повинна зупинитися, відпустіть диск. В кінці руху рука повинна бути спрямована в груди приймаючому. Якщо диск долітає до приймаючого, повторюйте цю вправу, збільшуючи відстань. Використовуйте лише вашу кисть і руку.
Чому диск бовтається в повітрі? Якщо в польоті диск хитається, перевірте, чи при замаху ви тримаєте диск міцно, і чи кисть розпрямляється різко. Обидва ці елементи важливі для додавання необхідного обертання диску. Чим сильніше в польоті обертається диск, тим рівніше він летить.
Чому диск завертає в сторону? Якщо кистю в момент кидка ви опускаєте або піднімаєте зовнішню кромку, то в польоті диск буде завертати в сторону. Якщо зовнішня кромка диска буде опущена, диск заверне вліво. Якщо піднята – вправо. Потренуйте кидок, звертаючи пильну увагу на те, щоб диск знаходився паралельно землі.
Чому він летить вгору? Якщо ваша рука піднімається при відпуску диска, диск полетить вгору замість того, щоб залишатися на рівні пояса. Спробуйте знову і зосередьтеся на тому, щоб тримати руку на рівні пояса протягом усього кидка.
Чому він летить в землю? Якщо ваша рука опускається при відпусканні диска, диск полетить вниз замість того, щоб залишатися на рівні пояса. Спробуйте знову і зосередьтеся на тому, щоб тримати руку на рівні пояса протягом усього кидка. 
Чому диск не летить у напрямку до приймаючого? Диск полетить в тому напрямку, куди вказує рука в момент, коли ви відпускаєте диск. Повторіть вправу 1, звертаючи увагу на напрямок, в якому вказує рука в момент зупинки. Поверніть ваше плече в тому ж напрямку, в якому ви хочете кинути диск.

Опорна нога

За правилами алтимату не можна відривати “опорну ногу” від землі, коли диск у вас в руках. Опорною називається нога, яка повинна знаходитися на одному і тому ж місці на землі протягом усього часу, поки диск знаходиться у вас в руках.

Уявіть, що ваша нога потрапила в капкан. Ви можете обертатися скільки хочете, але одна нога буде знаходитися в одній і тій же точці. До речі, правші використовують ліву ногу в якості опорної, як це не здається спочатку дивним.

Чому ліву? Під час гри перед вам буде знаходитися гравець, який буде намагатися перешкодити вам кинути диск. Ви повинні будете навчитися, як прокинути диск через захисника. Оскільки одна нога повинна постійно перебувати в одній точці, єдиний спосіб відхилитися від вашого захисника – це зробити крок в сторону (вперед). Роблячи крок правою ногою, можна відхилитися набагато далі, ніж роблячи крок лівою ногою (пам’ятаєте, ми тримаємо диск правою рукою).

Випад при кидку

Якщо раніше ви стояли на місці здійснюючи кидок, то зараз зробіть крок правою (НЕ опорної) ногою вперед і трохи вправо (пам’ятаєте, ви стоїте боком до приймаючого). Намагайтеся зробити крок якнайдалі, намагаючись в той же час зберегти рівновагу і не зрушувати опорну ногу. Під час випаду розпрямляйте руку і кисть, чому ви навчилися в попередніх вправах. Відпускайте диск одночасно із завершенням кроку.

Вправа 1: випад

Перемістіть вагу тіла на ліву ногу – це дозволить зробити крок правою ногою. Роблячи крок правою ногою, перемістіть вагу тіла на неї. Поверніться у вихідне положення, перемістивши вагу знову на ліву ногу, і повторіть випад.

Експериментуйте з довжиною кроку. Подивіться, наскільки далеко ви можете зробити випад, впевнено зберігаючи рівновагу. Повторюйте вправу до тих пір, поки не будете робити випад автоматично, думаючи про абсолютно сторонні речі.

Вправа 2: Синхронізація

Зробіть випад і одночасно кидок диска, намагаючись поєднати безпосередньо момент кидка з моментом, коли нога закінчує крок. Прислухайтеся до своїх відчуттів, коли ви відпускаєте диск занадто рано або занадто пізно. Відпускаючи диск занадто рано ви змушені балансувати на одній нозі. Занадто пізно – і ви зупиняєтеся і втрачаєте момент руху, який міг би отримати диск за рахунок вашого кроку (кидок буде здійснений тільки за рахунок руху руки і сила кидка зменшиться).

Тренуйтеся, поки ваші нога, рука і кисть не будуть рухатися синхронно, стануть одним рухом.

Вправа 3: Прицілювання

Повільно зробіть випад і рух рукою. Зупиніться в той момент, коли ви повинні відпустити диск. Напрямок руки задасть напрямок польоту диска, туди диск і полетить.

Покрутіться на опорній нозі. Напрямок кроку визначить напрямок польоту диска (як це не дивно)). Зверніть увагу в який бік повернуто праве плече – в цьому напрямку буде вказувати випрямлена рука, і в цьому ж напрямку полетить диск (знову ж таки, як це не дивно на перший погляд)).

Нехай приймаючий гравець кожен раз переміщається на нову позицію. Спробуйте кинути йому диск, не сходячи з місця, а лише обертаючись на опорній нозі. Для початку нехай приймаючий гравець стоїть нерухомо недалеко від вас, а потім постарайтеся віддати більш далекий пас гравцеві який рухається.

Що вийшло

  1. Станьте правим боком до цілі, дивіться на ціль.
  2. Зробіть крок правою ногою вперед, опорна ліва нога залишається на місці.
  3. Одночасно з кроком розпрямляйте руку для кидка, відпускайте диск разом із завершенням кроку.
  4. Кидаючи диск, різко розпрямляйте зап’ястя – чим сильніше буде обертатися диск, тим стабільніше він буде в польоті. Намагайтеся весь час тримати диск паралельно землі

Кидки на довгі дистанції

Якщо ви хочете кидати дальше, використовуйте все тіло. Почніть з положення, в якому вже зроблено крок правою ногою, а диск знаходиться біля лівого стегна. Не відриваючи ноги від землі, загорніть корпус вліво. Ваше ліве плече має піти максимально назад. Права рука теж повинна тягнутися вліво, як ніби ви намагаєтеся диском почухати ліву сторону своєї спини. Праве плече теж має піти по колу вліво. Ви повинні відчути себе натягнутою пружиною.

Проблема в тому, що цей розворот може погіршити точність кидка. Щоб зберегти точність, дивіться туди, куди повинен летіти диск. Повертайте голову і очі направо, в той час як ваше тіло загортається вліво. Зосередьтеся на цілі.

Крок правою ногою такий же, як і при звичайних кидках. Однак таймінг кроку і рух корпусу різні. Необхідно мати стабільне положення для розвороту, тому не починайте розворот, поки не зробите крок і не зафіксуєте ногу. Розворот і кидок робіть тільки тоді, коли знайдете стабільне положення.

Вправа 1

Встановіть ногу в фіксоване положення і спробуйте загортати і розгортати корпус. Зверніть увагу на роботу своїх м’язів і постарайтеся їх задіяти якомога більше.

Вправа 2

Відпрацюйте крок і розворот корпусу. Зосередьтеся на кроці правою ногою, а потім на розвороті корпусу. Вдихайте на кроці і видихайте на розвороті (кидку).

Вправа 3

Тепер робіть рух до кінця з відпусканням диску. Почніть з помірною швидкістю. Подивіться, як далеко ви можете кинути, не втрачаючи точності. Корисно знати свої можливості, щоб під час гри не спокушатися на кидки, які ви не зможете здійснити.

Проблеми та їх рішення

Чому диск не летить туди, куди мені потрібно? Якщо ви занадто далеко загортаєтеся або занадто швидко розвертається, ваші кидки будуть неточними. Загортаємося лише настільки, щоб вам було зручно, і розвертайтеся з контрольованою швидкістю. Тримайте погляд на цілі. Коли відпускаєте диск, рука повинна бути спрямована на одержувача.
Чому він не летить дальше? Ключ для дальніх кидків – якомога більше використовувати рух тіла. Загорніть своє тіло якомога сильніше перед тим, як зробити кидок. Постарайтеся зробити кидок плавним, розгортаючи тіло і випрямляючи руку в одному цілісному русі.
Чому в мене знову перестало виходити? Можливо ви забули основи, тому що думаєте про багато нових речей. Якщо диск йде в бік, вібрує, летить надто високо або занадто низько, поверніться до відпрацювання руху тільки рукою і кистю. Коли повернеться точність, додайте крок. Почніть повільно і дивіться, що відбувається з диском, коли він у вас в руці. Слідкуйте, щоб він зберігав горизонтальне положення. Міцно тримайте диск і робіть “хлисток” кистю. Дивіться туди, куди повинен прилетіти диск.
Чому я не можу потрапити в приймаючого, який біжить? Для попадання по рухомій цілі потрібно кидати на випередження. Спостерігайте за ним, щоб оцінити його швидкість і напрямок. Дивіться в точку перед ним і кидайте туди. Кидайте туди, де він буде, а не туди, де він є. Це називається “пас на вибігання”. Почніть з коротких кидків приймаючому, який повільно біжить. Кидайте диск перед ним. Приймаючий легко може прискоритися і зловити диск, що летить далеко попереду. Але зловити диск, що летить за приймаючим, досить складно. Поступово збільшуйте дистанцію і швидкість приймаючого.